4.Jak zaplanować swój dzień?

Posted on Posted in type-pl

Wykonujesz regularnie zadania które masz do wykonania w ciągu dnia?

Czy robisz może dokładny plan każdego dnia co i kiedy masz zrobić?

 

Jeśli nie robisz ani jednego ani drugiego, nie masz czym się przejmować.

 

Większość osób nie wykonuje żadnego planu gdy mają coś do zrobienia, zazwyczaj po prostu to robią.

Ale jeśli masz problem ze znalezieniem czasu, to powinieneś zacząć zastanawiam się nad wykonywaniem regularnie swojego planu dnia na każdy dzień tygodnia.

 

Jeśli w ciągu dnia masz masę spraw do załatwienia i zdarza ci się zagubić w tym za co masz się zabrać najpierw, planowanie dnia jest wskazane właśnie dla ciebie.

Jest perfekcyjna metoda na to aby znaleźć czas tam gdzie go brakuje i wykorzystać w 100% zasoby naszego czasu.

 

Jeśli możemy pozwolić sobie na Relax i nie spieszyć się z niczym to jest oczywiście super sprawa.

Ale gdy zaczynamy orientować się że mamy za dużo do zrobienia a za mało dostępnego czasu, możemy być zdumieni jak wiele spraw możemy przyspieszyć i dokładnie zaplanować przebieg każdej z nich.

 

W moim przypadku podczas planowania dnia wiele razy zdarzało się że moje zadania wychodziły poza mój grafik coś mi zabierało zbyt dużo czasu, ale jakieś okoliczności losowe wpadały niespodziewanie rujnując cały grafik i pozbawiając możliwości wykonania wszystkich czynności w danym dniu.

 

Dlatego bardzo ważnym aspektem podczas planowania dnia-tygodnia jest aspekt strategiczny aby mieć zaplanowane również co zrobić w sytuacji kryzysowej gdy nie wszystko układa się po naszym planie.

 

Moje doświadczenie z planowaniem zaczęły się po przesłuchaniu książki którą gorąco i tobie polecam Briana Tracy – „Samodyscyplina” – Brian opisuje oraz przedstawia wiele bardzo przydatnych technik układania planu oraz zarządzania planem dzięki czemu nauczyłem się perfekcyjnie zarządzać czasem oraz świetnie układać plan.

 

Zdradzę ci trochę tajemnic odnośnie planowania , przedstawię ci tu parę rad które powinny pomóc ci w planowaniu twojego dziennego Grafiku, ja w swoim czasie doszedłem do perfekcji zarządzania czasem oraz planowaniem tygodnia, dzięki czemu nawet układanie Planu całego tygodnia zabierało mi mniej niż 1h i siadałem do tego co tydzień w każdą sobotę i układałem szczegółowy plan wyszczególniając każdą godzinę w tygodniu na to co mam zrobić i ile czasu mi to zajmie.

Chciałbym abyś ty doszedł do tego samego rezultatu.

 

Oto kilka porad:


 

1.Zadbaj o wygodny dla ciebie Terminarz, tak aby było wystarczająco miejsca na wszystkie zdania które masz do zrobienia, jeśli masz ich bardzo dużo spraw sobie terminarz A4 tak aby wszystko ci się pomieściło.

 


2. Staraj się opisywać czynności maksymalnie najkrótszym językiem jaki możesz ułożyć , w twojej podświadomości i tak większość rzeczy które masz do zrobienia kodujesz na stałe , a to co zapisujesz to tylko klucz do tego aby otworzyć zadanie które przypisujesz sobie paroma słowami. To Co , Gdzie, Jak masz zrobić zazwyczaj dobrze wiesz , chodzi tylko o określenie czegoś w taki sposób aby to było jasne dla ciebie w każdej sytuacji jak masz to zrobić.

 


3.Wyczuj sam siebie, jaki tryb planowania zamierzasz używać który będzie odpowiedni dla CIEBIE, dla każdego co innego będzie dobre Wybierz sam czy  :

 • Zrobisz listę zadań do wykonania nie dając sobie żadnego terminu . (Prosta, dająca rezultat , ale sporo wydłuża czas wykonania każdych czynności)
 • Zrobisz szczegółowy plan co masz wykonać i w jakim czasie uwzględniając kiedy zaczynasz i kiedy kończysz (Lepsza opcja ale trudniejsza do wykonania, należy obrać odpowiednią strategię)
 • Wypiszesz listę zadań do wykonania i przy każdej z nich uwzględnisz ilość czasu który poświęcisz każdej z nich i sam zdecydujesz czy po przekroczonym czasie dokończysz zadanie czy przejdziesz do następnego (Lepsza od pierwszej opcji , ale nie tak skuteczna jak Druga opcja)

 


 

4.Zdecyduj kiedy zabierasz się do wykonywania planu i na jaki okres robisz plan:

 • Plan dzienny – ustalasz porę np. Rano zanim zaczniesz działać albo Wieczorem Gdy skończysz wszystkie zadania (u mnie w każdym wypadku skutek był świetny)

Zalety planu dziennego: +Jasny obraz planu bieżącego wiesz które zadania zostały wykonane i które musisz przenieść na następny dzień dzięki czemu nie wywierasz presji na samego siebie                 względem całego tygodnia.

Minusy planu dziennego: -poświęcamy więcej czasu na wykonanie takiego planu, zamiast w 1h wykonać plan całego tygodnia wykonujemy 1h plan na następny dzień.

dłużej zastanawiamy się nad wykonaniem takiego planu, wieczorem dużo ciężej bo jesteśmy zmęczeni już dniem, a rano jeszcze nie obudziliśmy się i zanim się zastanowimy nad listą zadań mija dłuższy czas.

 • Plan Tygodniowy – Na stworzenie takiego planu poświęcamy najmniej czasu,jest bardzo efektywny i oszczędza nam maksymalną ilość czasu w cały tygodniu, dzięki tej opcji wykorzystujemy każdą minutę w całym tygodniu i jesteśmy wstanie rozdysponować czas tak aby wszystko wykonać na czas.

Zalety planu Tygodniowego: +Szybkość wykonania planu na cały tydzień, zamiast wykonywać plan na 1 dzień wykonujemy go na cały tydzień czyli wykonujemy go 7 x szybciej niż jakbyśmy planowali każdego dnia dzień.

+Jasny oraz precyzyjny obraz wyszczególniający każdą godzinę tygodnia oraz czas na wykonanie zadania, łatwość w rozciągnięciu zadań poprzez wykonanie czegoś szybciej lub przesunięcię zadania na kolejny dzień tak aby zmieścić się w grafiku tygodnia a Nie 1 Dnia jak to bywa przy planowaniu dziennym. Lepsza koordynacja umysłu, ponieważ umysł ma jasny obraz postawiony na cały tydzień dzięki czemu twój umysł ma poczucie że jest ci potrzebny w ciągłym obrocie przez kolejne 7 dni więc przez cały tydzień praca twojego umysłu nie zwalnia nawet na chwile bo ma postawiony jasny i długoterminowy Cel, który nadal jest do wykonania nawet gdy rano się budzisz.

+Wiesz co będziesz robił w każdy dzień tygodnia więc również gdy zbiorą ci się nowe zadania lub sprawy do wykonania będzie ci łatwo określić kiedy je możesz zrobić bez zastanowienia się bo wiesz że masz terminarz dobrze wypełniony i zdajesz sobie sprawę z zadań które masz do wykonania.

Minusy planu tygodniowego: – Wymaga od nas niesamowitej precyzji oraz zaplanowania licznych strategi w naszej głowie co zrobić w sytuacji A,B,C, musimy stworzyć dobrą strategię aby nasz terminarz się nie posypał, jeśli któreś zadanie nie może zostać wykonane natychmiast musisz mieć Plan B oraz C aby szybko rozwikłać Lukę w terminarzu.

-Wysoka praca umysłu przez cały tydzień, może być odczuwalna dopiero po czasie gdy będą w biegu odczujemy dyskomfort związku z brakiem odpoczynku co może się przełożyć na całkowite porzucenie planowania na długi okres, trzeba z ilością zadań uważać oraz odpowiednio dobierać przerwy pomiędzy ciężkimi zadaniami, oraz układać zadania w takim szeregu aby pierwsze zdania nie były najtrudniejsze , ponieważ mały sukces napędza nasza motywację więc gdy zrobimy coś małego zechcemy czegoś większego i nie zdemotywujemy się na samym początku zadań.


Co gdy nam się nie chce:

 

Wraz z nowym rokiem miałem do czynienia z tym właśnie „nie chceniem”, zmagałem się z nim parę dni zanim udało mi się uporać .

Ale dzięki temu znalazłem sposób.

 • Spisuje listę zadań które chcę zrobić
 • Spisuje Długoterminowe cele do których dążę
 • Staram się ułożyć Plan jak do nich zamierzam dojść
 • Wyobrażam sobie Jak osiągam swój Cel
 • Spisuje listę zadań
 • układam listę w sposób posortowany od najłatwiejszego i najmniejszego do najtrudniejszego

(wbrew zasadzie Briana Tracy zjedz tę żabę aby najpierw najgorsze zadania robić)

Dlaczego  tak? Gdy nie mieliśmy długo styczności z planowaniem i na początku damy sobie najcięższe zadanie do zrobienia to nawet nie ruszymy listy lenistwo nas zje i zostaniemy całkowicie zdemotywowani .

Dlatego należy zacząć od jak najmniejszego zadania tak aby napędzić nasz umysł pozytywną dawką emocji oraz pokazać mu że można wykonać zadanie .

I zacznie on przystosowywać się do coraz to trudniejszych zadań. Najlepiej stosować tę technikę na początku drogi z planowaniem.

A w późniejszej fazie już trzymać się tylko reguły aby przed dużą Robotą/Zadaniem wykonać jakąś małą rzecz i odhaczyć ją jako wykonaną gdy ją zrobimy, Pamiętaj „małe a cieszy”- o to tu chodzi.

 

I napij się mocnej Yerby 🙂 Da ci ona kopa i chęci aby coś zrobić działa na motywacje 🙂

 


Pora dnia ma znaczenie:

 

Musisz dobrać wielkość zdań do odpowiedniej dla ciebie pory. Dla przykłady, ja jestem nocnym markiem, najlepiej mi się pracuje gdy zarywam nocki, dlatego często zostawiam najtrudniejsze zadania na wieczorną porę i wtedy walczę ze zmęczeniem, ale gdy już wejdę w dryg to mogę siedzieć 20h i robić rzecz nad którą jestem skupiony.

Na szczęście ze zmęczeniem już sobie poradziłem 🙂 Teraz mam Yerbę i jak muszę zrobić jakiś projekt to na noc zrobię sobie ją i wtedy nie czuje zmęczenia i jestem na maksa skupiony, wtedy nie ma rzeczy nie możliwej dla mnie .

Ale ty musisz sam dla siebie dobrać odpowiednią porę kiedy czujesz się najbardziej na siłach i najbardziej skupiony wtedy wykorzystaj ten czas na bardzo trudne zadania, ale pamiętaj aby były poprzedzone jakimś małym zadaniem na rozgrzewkę.

 


Nie rozpraszaj się:

 

W ciągu dnia będziesz narażony na wiele rzeczy które będą chciały cię rozproszyć , nie pozwól na to.

Postaraj się skupić na danym zadaniu i postanów sobie że nie odejdziesz dopóki nie skończysz chyba że inaczej sobie założyłeś.

Staraj zmieścić się w czasie i rób do końca a jeśli się nie wyrobisz nie przejmuj się grunt to żeby najważniejsze zadanie zostało wykonane w miarę możliwości, a jeśli dzisiaj nie uda się wykonać w całości zadania to dokończysz następnym razem.

Tak czy inaczej ważne jest że w ogóle podjąłeś jakieś czynności aby wykonać swoje zadanie i musisz konsekwentnie dążyć do tego aby je wykonać , jeśli nie w danym dniu to tygodniu, jeśli nie tygodniu to miesiącu. itp. itd.

 

To tak samo jak w życiu dążysz do Celu, próbując wielu różnych dróg , wiele z nich okazuję się nie właściwymi i musisz albo zaczynać od początku albo szukać innej lub wy myśleć inny sposób na to.

 


Lista wszystkich zadań:

(zanim przejdziemy do planowania terminarza)

Bardzo ważna rzecz która pomaga świetnie ułożyć plan dnia/tygodnia, zrób listę wszystkiego co masz zrobić lub chciałbyś zrobić w danym tygodniu/miesiącu, po numeruj zadania w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego i ustaw priorytet na te najważniejsze ustal termin na wykonanie najważniejszych i dobierz je w takiej kolejności abyś miał wystarczająco czasu na wykonanie zadania ale również aby twoja psychika zdążyła się przygotować na wykonanie tak dużego projektu.To bardzo ważne.

Pamiętaj LISTA ZADAŃ przed planowaniem dnia !

To nie ułatwienie to wręcz wymóg aby ułożyć precyzyjny plan.

A oto moja lista zadań zanim zacznę planować dzień:

 


Odpowiednie priorytety:

 

Tak jak powyżej pisałem ustal priorytety na swoje najważniejsze Cele/Zadania i niech wszystko inne kręci się wokół nich, nie przenoś ich nie przesuwaj zabierz się do nich w odpowiednim momencie, a gdy już je wykonasz poczujesz się niesamowicie szczęśliwy i twój cały dzień będzie wspaniały bo zrobiłeś coś co nie było dla ciebie łatwe ale było bardzo ważne i udało ci się to wykonać.

Wtedy będziesz się czuł naprawdę dobrze i będziesz z siebie na prawdę dumny i dzięki temu otrzymasz potężną dawkę motywacji oraz szczęścia co przełoży się na wszystkie dziedziny twojego życia.

 


System Nagród:

 

Nagradzaj sam siebie za wykonanie trudniejszych zadań, jeśli ukończysz ważniejsze dla ciebie zadanie/cel nagrodź sam siebie, spraw sobie przyjemność, lub kup sobie coś co ci sprawi przyjemność i powiedz sam do siebie TO NAGRODA ZA MOJĄ CIĘŻKĄ PRACĘ. To będzie działać na twoją korzyść otrzymasz ponownie ogromną motywacje oraz w swoim umyśle zakodujesz że wykonanie dużego zadania przyczynia się do ogromnej przyjemności w każdym kolejnym razie będziesz jeszcze bardziej się starał oraz wręcz nie będziesz mógł doczekać się gdy przyjdzie pora na cięższe zadania do wykonania i z ogromnym zapałem będziesz się za to zabierał.

 


Małe na początku:

 

To jest bardzo ważna sprawa , aby wykonać duże zadanie musimy rozgrzać się oraz nasz umysł do tego dlatego powinniśmy zaplanować jakieś małe zadanie które nie stanowi dla nas żadnej trudności i moglibyśmy robić to z automatu.

Co to może być np. ??

Może to być coś naprawdę banalnego choćby „*zrobić obiad” , „-przejść się przewietrzyć i wrócic do domu po 10minutach” „- rozmowa z mamą” , „-Zaparzenie herbaty”

„-posprzątać pokój”

to takie przykłady ale to powinno być coś nad czym nie musisz bardzo się męczyć i długo zastanawiać coś co po prostu robisz to i zrobisz to i tak ale warto to zapisać na twojej liście i ustawić kolejność przed dużym zadaniem. A jak naprawdę juz nie wiesz co wymyślić to wstaw zawszę tą opcje: „-Zrobię 10 Pompek”

I pamiętaj żeby po wykonaniu Odhaczyć to zadanie jako Wykonane na liście.

 


Odhaczaj to co wykonałeś:

 

Odhaczanie zaliczonych zadań ma za zadanie wzbudzić kwalifikacje w twoim umyślę „Tak to zostało całkowicie zrobione i to ja zrobiłem”

dzięki temu napędzasz własny motor działań i lepiej ci idą kolejne zadania i oczywiście na twojej liście masz jasno przedstawione które zadania zrobiłeś i ile ci ich zostało do wykonania jeszcze.

Gdy po całym dniu zerkniesz na listę będzie zdumiony ile dzisiaj zrobiłeś.

Pewnie zadasz sobie pytanie „ja to wszystko dzisiaj zrobiłem?? SERIO?? ” 🙂

 

Napisz w komentarzu o swoich rezultatach , jestem ciekaw czy pomogłem 🙂

 


 

Przekładaj nie wykonane zadania na następny raz/dzień/tydzień/:

najlepiej gdy nie wykonasz zadania a zabierasz się za następne wpisz je od razu kiedy zamierzasz je wykonać i wykreśl coś co ma mniejszy priorytet i przenieś wykreślone zadanie np na następny tydzień

 


 

Małe zdania też się liczą i są bardzo ważne:

małe zadanie to nawet coś takiego jak:

*Umyć zęby

*Prysznic

*Poranna toaleta

*Odebranie poczty

*otworzenie okna

*śniadanie/obiad/kolacja

*Porozmawiać z ……

*napić się szklanki wody …

itp.

pamiętaj o tym planując swój dzień , gdy będziesz miał za mało rzeczy na liście zawsze możesz dodać takie drobnostki które napędzą cię w ciągu dnia 🙂

 


Odpowiednie przygotowanie do dużych zadań:

 

Musisz również naładować się pozytywną energią aby wykonać większe zadanie, jeśli nie masz motywacji w danym dniu spróbuj wprowadzić „Afirmacje”

na YouTube znajdziesz dużo nagrań z Afirmacjami jak wpiszesz Afirmacje Motywacja to którekolwiek wybierzesz , powinno ci trochę pomóc.

Spróbuj Synchronizacje półkul.

Nie wiem co to nagranie w sobie ma, jest 26 minut brzęczenia z głośników czasem denerwujące, ale gdy nie mam zbyt dobrego samopoczucia to niesamowicie to nagranie działa na mnie.

Nie potrafię tego wyjaśnić ale widzę po sobie że Bity Binarne faktycznie działają na ośrodek w mózgu. Spróbuj sam tylko musisz przetrzymać co najmniej 5 minut najlepiej na słuchawkach.

>Synchronizacja półkul – Hormon szczęścia

 


Jak ja to robię:

 

Wcześniej stosowałem planowanie tygodniowe , teraz już nie jestem tak zajęty i mój grafik jest luźniejszy więc stosuje już tylko 1 dniowe planowanie, gdy mam trochę do zrobienia.

Gdy nie mam za wiele do roboty spisuję na kartce tylko rzeczy do zrobienia i ustanawiam sobie porę dnia kiedy się za to zabieram.

W tej chwili planuje dzień Rano, gdy zacznie się moja praca to zależnie od zmiany Rano/Wieczór i zależnie od tego ile zadań mam do wykonania.

poniżej zamieszam ci przykłady jak wygląda mój harmonogram.

 


Przykłady wpisów z życia wzięte:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *