7. Yerba Mate – Moc Energii w jednym kubku

Posted on Posted in type-pl

Słyszeliście kiedyś o Yerba Mate ? Nie ?

Mało osób wie w ogóle co to jest , dziwne to jest dla mnie w obecnym trendzie na zdrową żywność , zdrowy tryb życia, odchudzanie i całą resztę.
Trzeba to zmienić, sam osobiście przekonałem się na sobie o niesamowitych właściwościach Yerba Mate, sam osobiście dowiedziałem się o niej dość nie dawno, a mój dobry znajomy piję ją już od 10 lat i mówi również że w Polsce nikt nie słyszał o tym, nie tylko w Polsce.

 

No dobra ale co to jest ta Yerba Mate? Dziwnie wygląda, dziwnie się to pije, albo raczej Nietypowo 🙂

Po kolei , najpierw co to jest Yerba Mate.


 Co to jest Yerba Mate?

 

Yerba Mate to napój przyrządzany z listków i gałązek Ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguariensis, St.Hillaire).

Jest to wiecznie zielone drzewo, osiągające w stanie dzikim nawet do 15m wysokości. Występuje jedynie na niewielkim obszarze pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a rzeką Paraguay, na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Również w tych krajach jest uprawiany i eksportowany na cały świat.

Swoją popularność Yerba Mate zawdzięcza niezwykłym właściwościom pobudzającym, wzmacniającym, oczyszczającym. Ma bardzo bogaty skład, dzięki czemu również spektrum działania jest bardzo szerokie.

Ale po kolei,

 

Na pewno nie herbata…

rycina rośliny Yerba mate

Yerba Mate różni się od napojów znanych nam na co dzień. Po pierwsze, do naczynka sypie się nawet do 3/4 objętości suszu, po drugie pije się ją przez rurkę z sitkiem na końcu, a po wtóre każdą porcję można zalewać „do znudzenia”, a przynajmniej 5-7 razy.

 

Jeżeli będziesz pił mate pierwszy raz przygotuj się na niezłą dawkę emocji – smak też może się nie kojarzyć z naszymi, tradycyjnymi napojami. Co tu dużo gadać, yerba mate jest gorzka. Czasem nawet bardzo. A czasem aż wykręca – szczególnie jeśli jesteśmy nowicjuszami i robimy swoją pierwszą zaparzkę. Ale spokojnie, z czasem nabiera się wprawy w przygotowaniu, a kubki smakowe przyzwyczajają się do specyficznych goryczkowych posmaków. Wtedy świat yerby staje przed nami otworem. A jest to świat równie duży co różnorodny.


Jak działa yerba?

 

 

 

 

 

 

 

O Yerba Mate często mówi się, że jest lepszą alternatywą kawy.

Czyli oprócz pobudzenia pewnie coś jeszcze daje?

Niewątpliwie napar ostrokrzewu ma wiele właściwości zdrowotnych. Z resztą, jeżeli tak specyficzny napój zyskuje coraz więcej zwolenników na całym świecie, to coś w tym musi być.

Mieszkańcy Ameryki Południowej już od wieków znają i cenią sobie dobroczynne oddziaływanie Yerba Mate. Nie trzeba być naukowcem, aby na własnej skórze odczuć, że napar ten:

 • bardzo dobrze pobudza, nie powodując drażliwości żołądka
 • likwiduje objawy zmęczenia
 • reguluje ciśnienie
 • oczyszcza i odżywia organizm
 • polepsza samopoczucie
 • pozytywnie wpływa na jędrność skóry
 • poprawia przemianę materii
 • zwiększa odporność
 • w przeciwieństwie do kawy nie wypłukuje magnezu z organizmu i nie zostawia osadu na zębach

Ostrokrzew paragwajski i uzyskiwany z niego napar stały się obiektem szerszego zainteresowania naukowców dopiero w ostatnich dwóch dekadach, szczególnie po roku 1995, kiedy ukazał się pierwszy artykuł naukowy dowodzący właściwości antyoksydacyjnych tego naparu. Produktom z yerba mate przyznano 29 międzynarodowych patentów w latach 1963 – 2007, z czego większość po 2000 roku.


 Skład chemiczny Yerba Mate:

 

Liście ostrokrzewu paragwajskiego zawierają ponad 200 różnych komponentów.Nie wszystkie jednak przechodzą do naparu.Dla przykładu obecne w roślinie wapno i żelazo nie wypłukuje się pod wpływem wody i praktycznie w całości zostaje w przepitym suszu.

Jednak większość drogocennych substancji jest rozpuszczalnych w wodzie i dostarczamy je wraz z każdym łykiem mate.Do najważniejszych składników bioaktywnych w naparze yerba mate należą:

 • Ksantyny – kofeina, teobromina oraz (w niewielkich ilościach) teofilina odpowiedzialne m.in. za właściwości pobudzające, wspomaganie pracy umysłowej;
 • Polifenole – główna grupa związków odpowiedzialnych za właściwości antyoksydacyjne, a więc antyrakowe i przeciwmutagenne ostrokrzewu paragwajskiego;
 • Saponiny – wywołujące specyficzny, gorzki smak yerba mate oraz powstawanie charakterystycznej pianki na powierzchni naparu. Mają właściwości przeciwzapalne i wpływają pozytywnie na metabolizm cholesterolu;
 • Makroelementy – magnez, potas, fosfor;
 • Mikroelementy – mangan, cynk, miedź, chrom, krzem;
 • Witaminy – A, B complex, C, E, PP, H.

 

 

 


 

Składniki mineralne (mikro- i makroelementy) i witaminy są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wpływają na rozwój człowieka i przebieg elementarnych funkcji życiowych. Nie zawsze można wszystkie te składniki dostarczyć z pożywieniem. Wiele badań naukowych wskazuje yerba mate jako dobre źródło wymienionych wyżej składników.

Potwierdzam na sobie, nie dostarczam witamin z zewnątrz a odkąd pije Yerba Mate a w ogóle nie choruje. A porównując lata gdy nie piłem Yerby, zdrowo się wtedy odżywiałem dostarczałem masę witamin z zewnątrz, to i tak chorowałem i to bardzo często. Jest to dla mnie bardzo duży plus 🙂


Teraz już bardzo dobrze wiesz jakie plusy ma picie Yerby, w początkowej fazie smak nie należy do najlepszych , powiedzmy szczerze trzeba być prawdziwym kozakiem aby znieść go 😀 Ale gdy wsiąrbniemy pierwszą dawkę Yerby i poczujemy TĘ MOC , to nie będzie nam smak tak przeszkadzał czując to jak ona na NAS działa.Tak można to porównać do Cudów 🙂

Efekt działania Yerby które zauważyłem na sobie pod względem Całego samopoczucia :

-Poprawia się ZNACZĄCO koncentracja , można wręcz powiedzieć że niesamowicie

-Otrzymuję dużą dawkę motywacji do zrobienia czegoś, w sytuacjach gdy „mam lenia” i wypiję dużą dawkę Yerby to moja motywacja również podnosi się pod względem mentalnym

-Polepsza nastrój , to jest ważne – rzadko który specyfik poprawia nam nastrój tak naturalnie sam z siebie, większość z nich jest nielegalnych 🙂 i ma mnóstwo skutków ubocznych.

-Przy zwiększonych wysiłkach utrzymuje stały dostęp do zasobów Energii które nasz organizm rezerwuje „na później”

Co to oznacza w praktyce - jest to dobra wiadomość dla sportowców, podczas treningów bardzo 
wysiłkowych nawet gdy byłem wyczerpany 
Yerba wyzwalała jakby rezerwy energii które uzupełniały po chwili "brak mocy" i dostawałem kolejnego
kopa Energii w momencie gdy byłem bardzo wyczerpany, 
Yerba stara się utrzymywać w naszym organizmu wysoki poziom energi przez cały czas jej działania,
więc gdy ta energia nam ucieka Yerba znajduje w nas ukryte 
złoża energii i wprowadza do obiegu przez co gdy już jesteśmy zmęczeni np. wysiłkiem fizycznym 
otrzymujemy dodatkowe zasoby energii.


-Likwiduje głód, Yerba można stosować jako środek odchudzający po jej wypiciu prawie przez cały dzień nie będziemy odczuwać głodu i będziemy mieli mnóstwo energii czy jest coś lepszego??

Zazwyczaj przy odchudzaniu jest nam ciężko przetrwać ponieważ , mniej jemy więc organizm 
się domaga jedzenia, ponieważ mniej jemy mamy mniej energii, 
ponieważ mniej jemy i i czujemy się nie komfortowo z powodu głody jesteśmy bardziej sfrustrowani
 i nastrój nam się pogarsza przez co często odpuszczamy Diety
W tym wypadku działanie Yerby brzmi jak zbawienie dla ludzi którzy chcą się odchudzać :)-Jesteśmy szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z życia, Yerba zwiększa wydzielanie Endorfin dlatego poprawia nam się nastrój, dlatego jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, dlatego jesteśmy bardziej pogodni 🙂

-Stymuluje pracę umysłu oraz zwiększa skupienie. Nie muszę tłumaczyć że to jest bardzo ważne w wielu dziedzinach życia i pomaga bardzo.


Teraz pytanie do ciebie Kiedy ty spróbujesz i podzielisz się w komentarzu wrażeniami ! ?

 

Więc informacji na temat Yerby możesz sprawdzić na mojej drugiej stronie poświęconej Yerba Mate>>>>

www.E-yerbaMate.pl

Strona aktualnie przechodzi Aktualizacje do języka Angielskiego ale wkrótce będą dostępne oba języki (Polski,Angielski)

 

Znajdziesz tam informacje oraz ciekawostki na temat Yerby, Różne przepisy specjalne aby stworzyć lepsze w smaku i działaniu kompozycje z Yerba oraz możesz zamówić dla siebie Yerba Mate jeśli przebywasz na terenie Wielkiej Brytanii.

One thought on “7. Yerba Mate – Moc Energii w jednym kubku

 1. Moim zdaniem jest więc pewien spośród najszlachetniejszych tekstów najwyższych okresów. Każdemu czytającemu niniejszy tekst polecam doszkolić się z stylu angielskiego, bo za ściana również istanieje dużo interesujących postaci z takimi myślami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *